Brainerd, MN
2/1/2020











                          Regional Junior High Championship Nordic Ski Race
                                            Alexandria, MN
                                           February 1, 2020
                                              BOYS - 4K
   


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/1     207 Leo McKeon            5     TrekNorth                           20:30       
    2   1/1     562 Jonas Klicker         5     Brainerd                            22:33  2:03 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5TH GRADE BOYS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/1     207 Leo McKeon            5     TrekNorth                           17:17       
    2   1/2     562 Jonas Klicker         5     Brainerd                            22:50  5:33 
    3   1/1     271 Noah Schlosser        5     Fergus Falls                        23:44  6:27 
    4   2/2     262 Ronan Fornschell      5     Brainerd                            27:13  9:56 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 6TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/8     169 Taite Knapp           6     Brainerd                            16:24       
    2   1/2     201 Nicholas Sprang       6     Little Falls                        17:14  0:50 
    3   2/8     523 Sawyer Riffle         6     Brainerd                            18:12  1:48 
    4   3/8     184 Owen Robertson        6     Brainerd                            18:21  1:57 
    5   4/8     233 Wyatt Brown           6     Brainerd                            18:43  2:19 
    6   5/8     289 Jason Feigum          6     Brainerd                            18:53  2:29 
    7   1/4     244 Drew Englund          6     Alexandria                          19:05  2:41 
    8   1/7     276 Cash Pemberton        6     Bemidji                             19:24  3:00 
    9   6/8     297 Brody Kovatovich      6     Brainerd                            19:50  3:26 
   10   7/8     296 Blake Klisch          6     Brainerd                            20:49  4:25 
   11   8/8     270 Austin Asher          6     Brainerd                            21:14  4:50 
   12   2/7     273 Peter Mathews         6     Bemidji                             21:39  5:15 
   13   2/4     272 Sullivan Rooney       6     Alexandria                          21:53  5:29 
   14   3/7     294 Logan Wilcox          6     Bemidji                             21:56  5:32 
   15   2/2     243 John Ahlin            6     Little Falls                        22:04  5:40 
   16   3/4     268 Logan Holtz           6     Alexandria                          22:04  5:40 
   17   4/7     284 Kellen Heuer          6     Bemidji                             22:04  5:40 
   18   4/4     228 Nicholas Strauss      6     Alexandria                          22:25  6:01 
   19   5/7     293 Samuel Urban          6     Bemidji                             22:49  6:25 
   20   1/1     255 Peter Carlson         6     TrekNorth                           25:54  9:30 
   21   6/7     292 Sean Reed             6     Bemidji                             29:29 13:05 
   22   7/7     280 Cash Knutson          6     Bemidji                             30:33 14:09 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 6TH GRADE BOYS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/10    169 Taite Knapp           6     Brainerd                            14:10       
    2   2/10    184 Owen Robertson        6     Brainerd                            15:50  1:40 
    3   1/5     201 Nicholas Sprang       6     Little Falls                        16:34  2:24 
    4   1/4     244 Drew Englund          6     Alexandria                          16:39  2:29 
    5   3/10    233 Wyatt Brown           6     Brainerd                            16:46  2:36 
    6   4/10    523 Sawyer Riffle         6     Brainerd                            16:52  2:42 
    7   5/10    297 Brody Kovatovich      6     Brainerd                            17:46  3:36 
    8   6/10    289 Jason Feigum          6     Brainerd                            17:50  3:40 
    9   1/4     199 Micah Mouser          6     Fergus Falls                        18:12  4:02 
   10   2/4     272 Sullivan Rooney       6     Alexandria                          18:20  4:10 
   11   7/10    296 Blake Klisch          6     Brainerd                            18:23  4:13 
   12   3/4     268 Logan Holtz           6     Alexandria                          18:49  4:39 
   13   8/10    264 Aiden Asche           6     Brainerd                            18:50  4:40 
   14   1/7     273 Peter Mathews         6     Bemidji                             18:52  4:42 
   15   4/4     228 Nicholas Strauss      6     Alexandria                          19:09  4:59 
   16   2/7     294 Logan Wilcox          6     Bemidji                             19:28  5:18 
   17   2/5     274 Isaac Eggerth         6     Little Falls                        20:05  5:55 
   18   9/10    270 Austin Asher          6     Brainerd                            20:07  5:57 
   19   3/7     276 Cash Pemberton        6     Bemidji                             20:10  6:00 
   20   4/7     293 Samuel Urban          6     Bemidji                             20:26  6:16 
   21   5/7     284 Kellen Heuer          6     Bemidji                             20:33  6:23 
   22   2/4     265 Ben Gudmundson        6     Fergus Falls                        21:08  6:58 
   23   3/4     278 Eric Swanson          6     Fergus Falls                        21:11  7:01 
   24   3/5     243 John Ahlin            6     Little Falls                        21:26  7:16 
   25   1/1     255 Peter Carlson         6     TrekNorth                           21:44  7:34 
   26  10/10    281 Rylan Conkins         6     Brainerd                            23:27  9:17 
   27   4/5     287 Owen Swisher          6     Little Falls                        24:22 10:12 
   28   6/7     292 Sean Reed             6     Bemidji                             25:22 11:12 
   29   5/5     290 Cayden Olsen          6     Little Falls                        26:07 11:57 
   30   7/7     280 Cash Knutson          6     Bemidji                             33:52 19:42 
   31   4/4     282 Elias Ronnevik        6     Fergus Falls                        35:24 21:14 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/3     171 Elliot Oberton        7     Little Falls                        15:17       
    2   1/8     198 Caleb Cabrera         7     Brainerd                            16:52  1:35 
    3   1/2     182 Thomas Erickson       7     Fergus Falls                        17:04  1:47 
    4   2/3     210 Parker Grant          7     Little Falls                        17:20  2:03 
    5   1/6     240 Carter Stapleton      7     Bemidji                             17:23  2:06 
    6   2/8     206 Alexander Lelwica     7     Brainerd                            18:40  3:23 
    7   3/3     266 Cameron Shwinn        7     Little Falls                        19:32  4:15 
    8   2/2     195 Jonathan Krava        7     Fergus Falls                        19:50  4:33 
    9   3/8     241 Mason Green           7     Brainerd                            20:03  4:46 
   10   2/6     229 Kolton Meyer          7     Bemidji                             20:07  4:50 
   11   4/8     680 Tristan Wilson        7     Brainerd                            20:08  4:51 
   12   5/8     249 David Herath          7     Brainerd                            20:14  4:57 
   13   1/5     204 Max Chinn             7     Alexandria                          20:26  5:09 
   14   1/2     215 Hank Spangler         7     TrekNorth                           20:47  5:30 
   15   2/5     196 Erick Bergerson       7     Alexandria                          21:06  5:49 
   16   3/6     261 Brady Riley           7     Bemidji                             21:11  5:54 
   17   6/8     535 Wyatt Simonet         7     Brainerd                            22:02  6:45 
   18   4/6     232 Kaeden Pollock        7     Bemidji                             22:26  7:09 
   19   3/5     236 Trey Johnson          7     Alexandria                          23:06  7:49 
   20   1/1     170 Hunter Zehnacker      7     Detroit Lakes                       23:14  7:57 
   21   4/5     220 Sawyer Larson         7     Alexandria                          24:37  9:20 
   22   2/2     239 Carter Derby          7     TrekNorth                           24:46  9:29 
   23   5/6     248 Philip Hodapp         7     Bemidji                             24:55  9:38 
   24   6/6     256 Jack Hildenbrand      7     Bemidji                             25:24 10:07 
   25   5/5     260 Kahllin Franson       7     Alexandria                          25:55 10:38 
   26   7/8     300 Kyle Peterson         7     Brainerd                            26:46 11:29 
   27   8/8     299 Silas Osborne         7     Brainerd                            28:09 12:52 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 7TH GRADE BOYS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/5     182 Thomas Erickson       7     Fergus Falls                        13:32       
    2   1/3     171 Elliot Oberton        7     Little Falls                        14:06  0:34 
    3   1/9     198 Caleb Cabrera         7     Brainerd                            14:55  1:23 
    4   2/3     210 Parker Grant          7     Little Falls                        15:07  1:35 
    5   2/9     213 Joseph Neumann        7     Brainerd                            15:28  1:56 
    6   1/2     189 Jack Kupitz           7     Moorhead                            16:03  2:31 
    7   2/5     195 Jonathan Krava        7     Fergus Falls                        16:12  2:40 
    8   1/7     240 Carter Stapleton      7     Bemidji                             16:22  2:50 
    9   3/9     206 Alexander Lelwica     7     Brainerd                            16:32  3:00 
   10   2/7     232 Kaeden Pollock        7     Bemidji                             16:50  3:18 
   11   3/3     266 Cameron Shwinn        7     Little Falls                        17:18  3:46 
   12   3/5     250 Kristian Fransens     7     Fergus Falls                        17:25  3:53 
   13   1/5     196 Erick Bergerson       7     Alexandria                          17:27  3:55 
   14   4/9     241 Mason Green           7     Brainerd                            17:32  4:00 
   15   4/5     234 Braden Bucher         7     Fergus Falls                        17:43  4:11 
   16   1/2     215 Hank Spangler         7     TrekNorth                           18:24  4:52 
   17   5/9     249 David Herath          7     Brainerd                            18:25  4:53 
   18   3/7     229 Kolton Meyer          7     Bemidji                             18:29  4:57 
   19   2/5     204 Max Chinn             7     Alexandria                          18:59  5:27 
   20   6/9     680 Tristan Wilson        7     Brainerd                            19:03  5:31 
   21   3/5     236 Trey Johnson          7     Alexandria                          19:19  5:47 
   22   4/7     261 Brady Riley           7     Bemidji                             19:29  5:57 
   23   5/7     256 Jack Hildenbrand      7     Bemidji                             19:30  5:58 
   24   5/5     258 Dane Hastings         7     Fergus Falls                        19:53  6:21 
   25   1/1     170 Hunter Zehnacker      7     Detroit Lakes                       19:54  6:22 
   26   7/9     535 Wyatt Simonet         7     Brainerd                            20:13  6:41 
   27   6/7     248 Philip Hodapp         7     Bemidji                             20:17  6:45 
   28   8/9     299 Silas Osborne         7     Brainerd                            20:32  7:00 
   29   1/1     214 Anthony Heroux        7     St. John's Prep                     21:17  7:45 
   30   4/5     260 Kahllin Franson       7     Alexandria                          22:10  8:38 
   31   2/2     239 Carter Derby          7     TrekNorth                           22:21  8:49 
   32   5/5     220 Sawyer Larson         7     Alexandria                          23:02  9:30 
   33   9/9     300 Kyle Peterson         7     Brainerd                            23:21  9:49 
   34   2/2     202 Oscar Peterson        7     Moorhead                            24:39 11:07 
   35   7/7     269 Tanner Whipple        7     Bemidji                             37:03 23:31 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/3     188 Gabe Shanoff          8     Little Falls                        14:58       
    2   1/4     168 Reed Kuzel            8     Bemidji                             15:23  0:25 
    3   2/3     235 Edward Sobiech        8     Little Falls                        15:59  1:01 
    4   1/2     192 Cyler Coauette        8     Alexandria                          16:18  1:20 
    5   1/1     185 Josh Lemke            8     Moorhead                            16:26  1:28 
    6   3/3     251 Antonio Becker        8     Little Falls                        16:42  1:44 
    7   1/6     217 Leif Hoffman          8     Brainerd                            17:11  2:13 
    8   1/2     187 Matt Wielenberg       8     TrekNorth                           17:17  2:19 
    9   1/1     172 Jackson Lysne         8     Fergus Falls                        17:28  2:30 
   10   2/6     230 Lance Hastings        8     Brainerd                            17:34  2:36 
   11   2/2     177 Owen Gilbertson       8     Alexandria                          18:00  3:02 
   12   3/6     679 Gus Ulm               8     Brainerd                            19:29  4:31 
   13   2/4     178 Bjorn Krona           8     Bemidji                             20:41  5:43 
   14   3/4     193 Caleb Gustafson       8     Bemidji                             21:03  6:05 
   15   2/2     191 Kota Urban Pullar     8     TrekNorth                           22:10  7:12 
   16   4/6     286 Truman Dirks          8     Brainerd                            22:44  7:46 
   17   5/6     295 Isaac Hanson          8     Brainerd                            24:00  9:02 
   18   4/4     216 Ian Hamann            8     Bemidji                             25:15 10:17 
   19   6/6     257 William Aadland       8     Brainerd                            25:31 10:33 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8TH GRADE BOYS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/4     168 Reed Kuzel            8     Bemidji                             13:42       
    2   1/3     188 Gabe Shanoff          8     Little Falls                        13:52  0:10 
    3   1/6     185 Josh Lemke            8     Moorhead                            14:06  0:24 
    4   1/1     172 Jackson Lysne         8     Fergus Falls                        14:28  0:46 
    5   2/3     235 Edward Sobiech        8     Little Falls                        14:40  0:58 
    6   1/5     186 Zach Meyer            8     St. John's Prep                     14:44  1:02 
    7   1/2     192 Cyler Coauette        8     Alexandria                          15:17  1:35 
    8   1/7     230 Lance Hastings        8     Brainerd                            15:41  1:59 
    9   2/7     217 Leif Hoffman          8     Brainerd                            15:46  2:04 
   10   3/3     251 Antonio Becker        8     Little Falls                        15:52  2:10 
   11   2/5     203 Nick Hansen           8     St. John's Prep                     16:14  2:32 
   12   2/6     225 Kaleb Johnson         8     Moorhead                            16:17  2:35 
   13   3/6     245 Hunter Mickelson      8     Moorhead                            16:18  2:36 
   14   2/4     178 Bjorn Krona           8     Bemidji                             16:25  2:43 
   15   3/5     226 Owen Schleper         8     St. John's Prep                     16:26  2:44 
   16   2/2     177 Owen Gilbertson       8     Alexandria                          16:28  2:46 
   17   4/5     254 Patrick Duffy         8     St. John's Prep                     17:04  3:22 
   18   3/7     679 Gus Ulm               8     Brainerd                            17:21  3:39 
   19   3/4     193 Caleb Gustafson       8     Bemidji                             17:34  3:52 
   20   4/6     221 Ezra Gomez            8     Moorhead                            17:46  4:04 
   21   1/2     187 Matt Wielenberg       8     TrekNorth                           17:55  4:13 
   22   4/7     565 Matthew Thomes        8     Brainerd                            18:27  4:45 
   23   2/2     191 Kota Urban Pullar     8     TrekNorth                           18:46  5:04 
   24   5/7     257 William Aadland       8     Brainerd                            18:52  5:10 
   25   6/7     286 Truman Dirks          8     Brainerd                            18:53  5:11 
   26   5/6     253 Austin Liebl          8     Moorhead                            19:28  5:46 
   27   5/5     275 Lincoln Vix           8     St. John's Prep                     19:51  6:09 
   28   7/7     295 Isaac Hanson          8     Brainerd                            22:08  8:26 
   29   6/6     211 Logen Thoen           8     Moorhead                            22:45  9:03 
   30   4/4     216 Ian Hamann            8     Bemidji                             25:33 11:51 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 9TH GRADE BOYS CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/6     183 Angus Rustad          9     Little Falls                        14:48       
    2   2/6     224 Alexander Oberton     9     Little Falls                        15:19  0:31 
    3   1/4     200 Karlton Anderson      9     Brainerd                            15:49  1:01 
    4   2/4     179 Jake Stockinger       9     Brainerd                            15:53  1:05 
    5   3/4     194 Elijah Hallgren       9     Brainerd                            16:02  1:14 
    6   1/1     173 Aidan Greiff          9     Moorhead                            16:51  2:03 
    7   1/1     176 Gabe Hoven            9     Alexandria                          17:34  2:46 
    8   3/6     291 Chase Olsen           9     Little Falls                        17:39  2:51 
    9   4/6     259 Christian Oslund      9     Little Falls                        17:50  3:02 
   10   5/6     279 Isaac Larsen          9     Little Falls                        17:58  3:10 
   11   4/4     180 Ethan Nash            9     Brainerd                            18:21  3:33 
   12   6/6     283 Thomas Archer         9     Little Falls                        18:46  3:58 
   13   1/1     231 Oliver Thorson        9     Fergus Falls                        19:32  4:44 
   14   1/1     223 Mason Derby           9     TrekNorth                           23:11  8:23 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 9TH GRADE BOYS FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/6     183 Angus Rustad          9     Little Falls                        13:38       
    2   1/4     179 Jake Stockinger       9     Brainerd                            14:08  0:30 
    3   2/4     194 Elijah Hallgren       9     Brainerd                            14:09  0:31 
    4   3/4     200 Karlton Anderson      9     Brainerd                            14:45  1:07 
    5   2/6     259 Christian Oslund      9     Little Falls                        15:16  1:38 
    6   3/6     224 Alexander Oberton     9     Little Falls                        15:21  1:43 
    7   4/6     279 Isaac Larsen          9     Little Falls                        15:41  2:03 
    8   5/6     283 Thomas Archer         9     Little Falls                        15:53  2:15 
    9   1/2     174 Oscar Cheeley         9     St. John's Prep                     16:03  2:25 
   10   1/1     176 Gabe Hoven            9     Alexandria                          16:07  2:29 
   11   1/1     173 Aidan Greiff          9     Moorhead                            16:15  2:37 
   12   1/1     231 Oliver Thorson        9     Fergus Falls                        16:23  2:45 
   13   4/4     180 Ethan Nash            9     Brainerd                            16:29  2:51 
   14   6/6     291 Chase Olsen           9     Little Falls                        16:47  3:09 
   15   2/2     222 George Vedder         9     St. John's Prep                     17:22  3:44 
   16   1/1     223 Mason Derby           9     TrekNorth                           23:06  9:28