Bloomington, MN
2/4/2020











 
 
                      SECTION 1 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                           02/04/20 - 5 Kilometers
 
 Place Bib   Name                    Grade Team                Classic  Skate   Both      Pts State    
 ===== ===== ======================= ===== =================== ======== ======= ========= === ===== 
     1     1 Magnus O'Connor            11 Prior Lake          13:13    11:41.4   24:54.4 100   TEA 
     2     3 Jonas Trombetta            12 Winona/winona Cotte 13:25    11:52.6   25:17.6  99   IND 
     3     2 Tom Beyer                  11 Prior Lake          13:22    11:56.6   25:18.6  98   TEA 
     4     6 Liam Schatzlein            12 Prior Lake          13:44    11:48.6   25:32.6  97   TEA 
     5     5 Sam Abbott                 11 Eagan High School   13:41    12:00.3   25:41.3  96   TEA 
     6     4 Trevor Caflisch            12 Hastings            13:39    12:09.5   25:48.5  95   IND 
     7     7 Ryan Meyer                 12 Winona/winona Cotte 13:55    11:58.1   25:53.1  94   IND 
     8     9 Evan O'Connor               9 Prior Lake          13:55    12:03.8   25:58.8  93   TEA 
     9    10 Brian Dilla                12 Eagan High School   13:59    12:10.5   26:09.5  92   TEA 
    10     8 George Grunklee            12 Isd 196             13:55    12:26.8   26:21.8  91   IND 
    11    12 Hayden Zoll                 9 Lakeville           14:12    12:17.5   26:29.5  90   IND 
    12    11 Sam Marshall               11 Eagan High School   14:07    12:33.1   26:40.1  89   TEA 
    13    16 Rory Briggs                 9 Winona/winona Cotte 14:23    12:20.4   26:43.4  88   IND 
    14    13 Michael Marshall           11 Eagan High School   14:13    12:31.4   26:44.4  87   TEA 
    15    15 Sam Folland                 9 Northfield          14:20    12:38.1   26:58.1  86       
    16    14 Cullen Grannes             12 Eagan High School   14:15    12:55.5   27:10.5  85   TEA 
    17    18 Martin Brice               11 Northfield          14:39    12:50.8   27:29.8  84       
    18    21 Doug Swenson               12 Lakeville           14:51    12:49.8   27:40.8  83       
    19    17 Arlen Hegenbarth           10 Eagan High School   14:39    13:05.6   27:44.6  82   TEA 
    20    22 Eric Josephson             12 Eagan High School   14:55    12:51.3   27:46.3  81   TEA 
    21    19 Wyatt Hall                 12 Lakeville           14:46    13:22.0   28:08.0  80       
    22    27 Leo Kampen                 11 Prior Lake          15:08    13:00.1   28:08.1  79   TEA 
    23    26 Carter Briggs              12 Winona/winona Cotte 15:07    13:08.4   28:15.4  78       
    24    20 Sam Rabaey                 11 Hastings            14:47    13:28.4   28:15.4  77       
    25    23 Gabe Smit                  11 Prior Lake          14:58    13:23.2   28:21.2  76   TEA 
    26    29 Kole Koehler               12 Winona/winona Cotte 15:15    13:26.5   28:41.5  75       
    27    25 Ben Drangstveit            12 Lakeville           15:06    13:39.4   28:45.4  74       
    28    24 Darren Wong                12 Burnsville          15:00    13:45.5   28:45.5  73       
    29    33 Owen Ping                  10 Winona/winona Cotte 15:40    13:12.4   28:52.4  72       
    30    32 Eli Pickit                 12 Lakeville           15:40    13:13.6   28:53.6  71       
    31    31 Thomas Siebenaler          10 Hastings            15:30    13:42.5   29:12.5  70       
    32    28 Kyle Stoltz                11 Hastings            15:14    13:59.5   29:13.5  69       
    33    34 Nick Schwartz              11 Isd 196             15:41    13:37.1   29:18.1  68       
    34    35 Matthew Krzmarzick         11 Burnsville          15:41    13:38.5   29:19.5  67       
    35    30 Aiden Regan                12 Lakeville           15:28    13:58.3   29:26.3  66       
    36    37 Cody Peterson              11 Winona/winona Cotte 15:59    13:39.3   29:38.3  65       
    37    38 Kyle Nordling              11 Prior Lake          16:11    14:18.8   30:29.8  64   TEA 
    38    36 Patrick Grunklee            9 Isd 196             15:51    14:40.9   30:31.9  63       
    39    39 Zachary Friedmann          10 Burnsville          16:19    14:15.2   30:34.2  62       
    40    40 Ethan Taylor               10 Isd 196             16:21    14:15.7   30:36.7  61       
    41    47 Brenan Clendening          11 Isd 196             17:09    13:30.6   30:39.6  60       
    42    42 Rowan Hall                  9 Lakeville           16:25    14:16.5   30:41.5  59       
    43    45 Lucas Ailabouni            10 Northfield          16:55    13:57.9   30:52.9  58       
    44    44 Zachary Warns              11 Burnsville          16:50    14:34.2   31:24.2  57       
    45    43 Josiah Trost                8 Hastings            16:37    14:56.0   31:33.0  56       
    46    49 Daniel Vazquez             12 Burnsville          17:23    14:15.4   31:38.4  55       
    47    46 Ben Palmieri               11 Burnsville          16:58    14:42.5   31:40.5  54       
    48    48 Eric Barber                10 Hastings            17:20    14:43.4   32:03.4  53       
    49    41 Jacob Lockner              11 Northfield          16:23    15:41.6   32:04.6  52       
    50    51 Apollo Oase                 9 Isd 196             17:39    14:47.6   32:26.6  51       
    51    50 David Rhoades              10 Northfield          17:24    15:21.3   32:45.3  50       
    52    52 Jake Schouten              12 Burnsville          17:52    15:37.9   33:29.9  49       
    53    53 Linden Feltes              11 Northfield          18:22    15:53.9   34:15.9  48       
    54    54 Mack Haines                10 Northfield          19:31    16:04.4   35:35.4  47       
    55    55 Tyler Bushinski            10 Hastings            19:31    16:28.0   35:59.0  46       
    2/04/2020  3:42PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com