Maplelag Resort, MN
2/4/2020











                                      Section 8 Nordic Ski Meet
                                           Maplelag Resort
                                           February 4, 2020
                                       VARSITY BOYS - 4.7K/5.3K
   


Place Name                  Grade Team                                Freestyle  Classic    Pursuit       Points    
===== ===================== ===== =================================== ========== ========== ============= ====== 
    1 Zachary Nemeth        12    Sartell Cathedral                        12:41      13:07         25:48    100 
    2 William Nemeth        12    Sartell Cathedral                        12:41      13:18         25:59     99 
    3 Jackson Grant         11    Little Falls                             13:06      13:13         26:19     98 
    4 Benjamin Boelter      12    Sartell Cathedral                        13:13      13:07         26:20     97 
    5 Nick Youso            11    Bemidji                                  13:41      13:36         27:17     96 
    6 Jack Lee              12    Moorhead                                 13:26      13:54         27:20     95 
    7 Logan Jensen          11    Bemidji                                  13:30      13:59         27:29     94 
    8 Cormac Shanoff        12    Little Falls                             14:05      13:51         27:56     93 
    9 Nole Robertson        11    Brainerd                                 14:19      14:27         28:46     92 
   10 Louis Morrissey       9     Bemidji                                  14:08      14:41         28:49     91 
   11 Tucker Henkes         12    Fergus Falls                             14:17      14:41         28:58     90 
   12 Mitchell Neumann      10    Brainerd                                 14:25      14:41         29:06     89 
   13 Ethan Yorek           9     Little Falls                             14:43      14:39         29:22     88 
   14 Ryan Cady             11    Brainerd                                 14:36      14:47         29:23     87 
   15 Zaine Braaten         9     Moorhead                                 14:42      14:51         29:33     86 
   16 Jonathan Nemeth       9     Sartell Cathedral                        14:43      15:00         29:43     85 
   17 Connor Grant          9     Little Falls                             15:08      14:46         29:54     84 
   18 John Stockard         11    Little Falls                             14:34      15:23         29:57     83 
   19 Cameron Carleton      11    Bemidji                                  14:50      15:10         30:00     82 
   20 Elias Knapp           8     Brainerd                                 15:18      14:49         30:07     81 
   21 Anders Anthonisen-Bro 10    Fergus Falls                             14:58      15:12         30:10     80 
   22 Jacob Olson           11    Brainerd                                 15:23      14:48         30:11     79 
   23 Hayden Roelofs        12    Sartell Cathedral                        15:08      15:05         30:13     78 
   24 Eli Harvala           11    Moorhead                                 15:13      15:04         30:17     77 
   25 Nathan Vleck          12    Bemidji                                  15:32      14:54         30:26     76 
   26 Thomas Zupko          12    Little Falls                             15:27      15:06         30:33     75 
   27 Danny Perrault        12    St. Cloud Tech                           15:13      15:33         30:46     74 
   28 Noah Schaeffer        10    Brainerd                                 16:00      14:46         30:46     73 
   29 Nick Porisch          12    Brainerd                                 15:11      15:37         30:48     72 
   30 Eli Segler            12    Little Falls                             14:31      16:22         30:53     71 
   31 Seth Lindgren         10    Bemidji                                  15:43      15:11         30:54     70 
   32 David Ronnevik        8     Fergus Falls                             15:36      15:38         31:14     69 
   33 John Bergum           11    Detroit Lakes                            16:12      15:13         31:25     68 
   34 Brian Denke           12    Alexandria                               15:47      16:00         31:47     67 
   35 Andrew Theisen        12    St. Cloud Apollo                         15:38      16:15         31:53     66 
   36 Ryan Bergum           11    Detroit Lakes                            16:04      16:04         32:08     65 
   37 Riley Schollett       12    Bemidji                                  16:34      15:34         32:08     64 
   38 Karl Schroeder        11    St. Cloud Tech                           16:44      15:28         32:12     63 
   39 Jack Struck           11    Alexandria                               16:04      16:14         32:18     62 
   40 Otto Klaverkamp       12    St. Cloud Tech                           15:55      16:32         32:27     61 
   41 Trygve Rux            10    Moorhead                                 15:41      16:57         32:38     60 
   42 Charles Lindell       9     Sartell Cathedral                        15:58      16:41         32:39     59 
   43 Noah Borah            11    Detroit Lakes                            16:45      16:08         32:53     58 
   44 Luke Schroeder        10    Fergus Falls                             16:20      16:38         32:58     57 
   45 Jacob Trout           11    Detroit Lakes                            16:36      16:33         33:09     56 
   46 Ryker Bosek           9     Alexandria                               16:15      17:07         33:22     55 
   47 Evan Mickelson        11    Moorhead                                 16:28      16:57         33:25     54 
   48 Nathan Halstead       11    Alexandria                               17:10      16:26         33:36     53 
   49 David Carlson         11    TrekNorth                                17:00      16:55         33:55     52 
   50 Nate Helgeson         10    Moorhead                                 16:47      17:10         33:57     51 
   51 Bennett Wirth         11    Alexandria                               16:55      17:15         34:10     50 
   52 Spenser Chinn         9     Alexandria                               16:55      17:22         34:17     49 
   53 Tony Preusser         11    St. Cloud Tech                           16:52      17:33         34:25     48 
   54 Kolsen Papon          11    Fergus Falls                             17:22      17:08         34:30     47 
   55 Daniel Halvorson      12    Willmar                                  17:07      17:33         34:40     46 
   56 Josh Godding          10    TrekNorth                                17:44      16:56         34:40     45 
   57 Ethan Logeman         11    St. Cloud Apollo                         16:38      18:27         35:05     44 
   58 Frederic Hauge        11    Moorhead                                 17:30      17:40         35:10     43 
   59 Logan Holm            11    St. Cloud Tech                           17:18      17:53         35:11     42 
   60 Casey Parks           10    Detroit Lakes                            17:55      17:20         35:15     41 
   61 Bjorn Karlstad        10    Alexandria                               17:39      17:56         35:35     40 
   62 Isaiah Weekes         12    St. Cloud Apollo                         17:55      18:15         36:10     39 
   63 Peter Doroff          12    St. Cloud Apollo                         18:24      17:52         36:16     38 
   64 Riley O?Connell       12    Sartell Cathedral                        16:46      19:35         36:21     37 
   65 Sam Brewer            11    St. Cloud Apollo                         16:35      20:14         36:49     36 
   66 Sam Lafond            12    St. Cloud Tech                           18:10      18:46         36:56     35 
   67 Nicholas Flugstad     9     Fergus Falls                             17:42      20:32         38:14     34 
   68 Aidan Kuhn            10    St. Cloud Apollo                         19:20      19:37         38:57     33 
   69 Oliver Thorson        9     Fergus Falls                             18:57      20:51         39:48     32 
   70 Charles Hackenmueller 12    St. Cloud Apollo                         20:41      19:16         39:57     31 
   71 Cade Hotzler          10    TrekNorth                                19:53      20:48         40:41     30 
   72 Zach Carlson          9     Detroit Lakes                            20:02      21:19         41:21     29 
   73 Andrew Reller         8     Willmar                                  22:00      19:49         41:49     28 
   74 Jacob Vogel           9     St. Cloud Tech                           20:26      21:28         41:54     27 
   75 William Trochlil      12    Willmar                                  21:01      22:38         43:39     26 
   76 Dawson Fagerlie       11    Detroit Lakes                            23:17      21:45         45:02     25 
   77 Fritz Twedt           10    Willmar                                  22:20      23:53         46:13     24 
   78 Matthew Weiss         11    Willmar                                  27:15      24:35         51:50     23 

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   381  Sartell Cathedral                  
=============================================
  1    100  Zachary Nemeth                  
  2     99  William Nemeth                  
  3     97  Benjamin Boelter                
  4     85  Jonathan Nemeth                 
  5   ( 78) Hayden Roelofs                  
  6   ( 59) Charles Lindell                 
  7   ( 37) Riley O?Connell                 

  2.   363  Little Falls              1:53:31           
=============================================
  1     98  Jackson Grant                   
  2     93  Cormac Shanoff                  
  3     88  Ethan Yorek                     
  4     84  Connor Grant                    
  5   ( 83) John Stockard                   
  6   ( 75) Thomas Zupko                    
  7   ( 71) Eli Segler                      

  3.   363  Bemidji                   1:53:35        
=============================================
  1     96  Nick Youso                      
  2     94  Logan Jensen                    
  3     91  Louis Morrissey                 
  4     82  Cameron Carleton                
  5   ( 76) Nathan Vleck                    
  6   ( 70) Seth Lindgren                   
  7   ( 64) Riley Schollett                 

  4.   349  Brainerd                           
=============================================
  1     92  Nole Robertson                  
  2     89  Mitchell Neumann                
  3     87  Ryan Cady                       
  4     81  Elias Knapp                     
  5   ( 79) Jacob Olson                     
  6   ( 73) Noah Schaeffer                  
  7   ( 72) Nick Porisch                    

  5.   318  Moorhead                           
=============================================
  1     95  Jack Lee                        
  2     86  Zaine Braaten                   
  3     77  Eli Harvala                     
  4     60  Trygve Rux                      
  5   ( 54) Evan Mickelson                  
  6   ( 51) Nate Helgeson                   
  7   ( 43) Frederic Hauge                  

  6.   296  Fergus Falls                       
=============================================
  1     90  Tucker Henkes                   
  2     80  Anders Anthonisen-Brown         
  3     69  David Ronnevik                  
  4     57  Luke Schroeder                  
  5   ( 47) Kolsen Papon                    
  6   ( 34) Nicholas Flugstad               
  7   ( 32) Oliver Thorson                  

  7.   247  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     68  John Bergum                     
  2     65  Ryan Bergum                     
  3     58  Noah Borah                      
  4     56  Jacob Trout                     
  5   ( 41) Casey Parks                     
  6   ( 29) Zach Carlson                    
  7   ( 25) Dawson Fagerlie                 

  8.   246  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     74  Danny Perrault                  
  2     63  Karl Schroeder                  
  3     61  Otto Klaverkamp                 
  4     48  Tony Preusser                   
  5   ( 42) Logan Holm                      
  6   ( 35) Sam Lafond                      
  7   ( 27) Jacob Vogel                     

  9.   237  Alexandria                         
=============================================
  1     67  Brian Denke                     
  2     62  Jack Struck                     
  3     55  Ryker Bosek                     
  4     53  Nathan Halstead                 
  5   ( 50) Bennett Wirth                   
  6   ( 49) Spenser Chinn                   
  7   ( 40) Bjorn Karlstad                  

 10.   187  St. Cloud Apollo                   
=============================================
  1     66  Andrew Theisen                  
  2     44  Ethan Logeman                   
  3     39  Isaiah Weekes                   
  4     38  Peter Doroff                    
  5   ( 36) Sam Brewer                      
  6   ( 33) Aidan Kuhn                      
  7   ( 31) Charles Hackenmueller           

 11.   127  TrekNorth                          
=============================================
  1     52  David Carlson                   
  2     45  Josh Godding                    
  3     30  Cade Hotzler                    


 12.   124  Willmar                            
=============================================
  1     46  Daniel Halvorson                
  2     28  Andrew Reller                   
  3     26  William Trochlil                
  4     24  Fritz Twedt                     
  5   ( 23) Matthew Weiss                   



Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com