Kingston, JA
2/16/2020

race logo










                         SIGMA - AWARDS



                         WHEELCHAIR

=============================================================================
      FEMALE  OVERALL
=============================================================================

    1  32016 Sashagaye Thompson                                  F   23:52 
    2  32009 Sylvia Grant                                        F   30:48 
    3  32020 Vinnette Green                                      F   34:58 
=============================================================================
      MALE  OVERALL
=============================================================================

    1  32010 Navardo Griffiths                                   M   21:47 
    2  32006 Alphanso Cunningham                                 M   23:55 
    3  32014 Shane Simpson                                       M   34:25 




                    OPEN RUN - Based on Gun Time



=============================================================================
      FEMALE  OVERALL
=============================================================================

    1     60 Elizabeth Mondon         Spartan Health Club        F   22:44 
    2  19614 Arieta Martin                                       F   23:09 
    3     24 Jozanne Harris           Sun Island Jamaica Limit   F   23:45 
=============================================================================
      MALE  OVERALL
=============================================================================

    1    103 Garfield Gordon          Uct Steppas                M   16:57 
    2     18 Joshua Hunte                                        M   17:17 
    3  19513 Dewayne Graham                                      M   17:40 



                        CORPORATE RUN



=============================================================================
      FEMALE  OVERALL
=============================================================================

    1     24 Jozanne Harris           Sun Island Jamaica Limit   F   23:44 
    2   3900 Tamesha Spooner          Ministry Of National Sec   F   24:29 
    3  14607 Ann Burton               Ministry Of Finance And    F   25:34 
=============================================================================
      MALE  OVERALL
=============================================================================

    1     22 Kosiani Dunkley          Tax Administration Jamai   M   17:59 
    2   7617 Taffawa Dunnchie         National Baking Company    M   19:18 
    3     52 Keroy Benjamin           Seprod Limited             M   19:31 


                         Run - 16 Years and Under


=============================================================================
      FEMALE  OVERALL
=============================================================================

    1     53 Amanda Blake             Caribbean Cement Company   F   25:34 
    2    160 Dai'anna Brown           Running Events Ja          F   30:13 
    3  14062 Sabrina Brown            Suncity Radio 104-9fm      F   32:22 
=============================================================================
      MALE  OVERALL
=============================================================================

    1  16964 Davil Small              Suncity Radio 104-9fm      M   21:52 
    2  14074 Seth Hudson              Suncity Radio 104-9fm      M   22:01 
    3  14828 Joel Absolam             Reasons And Seasons Gift   M   22:19 




                        EXECUTIVE MANAGEMENT - RUN



=============================================================================
      1  OVERALL
=============================================================================

    1   4576 Koen Hietbrink           Ac Hotel Kingston          M   27:32 
    2   2696 Raul Duany               Signtex Limited            M   28:19 
    3   9138 Carey Wallace            Team Tourism               M   28:30 
=============================================================================
      1  OVERALL
=============================================================================

    1   4304 Mileydi Minott           Minott Equipment & Chemi   F   29:35 
    2   3193 Monica Young             Manpower And Maintenance   F   31:03 
    3  10749 Candice Carby            Carlong Publishers (cari   F   45:33 




                        OPEN WALK - BASED ON GUN TIME

=============================================================================
      FEMALE  OVERALL
=============================================================================

    1  30416 Olivia McKoy                                        F   35:57 
    2  22120 Paula Sinclair           Uct Steppas                F   36:57 
    3  30509 Natasha McKenzie                                    F   37:29 
=============================================================================
      MALE  OVERALL
=============================================================================

    1  30534 Duwell Allen                                        M   30:23 
    2  28815 Lenworth Hunter          Kingston Freeport Termin   M   31:46 
    3  30708 Gladstone Johnson                                   M   32:24 


---------------------------------------------------------------------------
                   Champion Corporate Teams - Male
---------------------------------------------------------------------------

   1.  BANK OF JAMAICA                                   
            21:27   23:04   23:37   23:48   23:56 = 1:55:52
         Richard Brown, Dawyne Smith, Christopher Scott, Phillip Hyman, Kimani
         Thomas




---------------------------------------------------------------------------
                   Champion Corporate Teams - Female
---------------------------------------------------------------------------

   1.  GRACEKENNEDY/CATHERINE'S PEAK                     
            28:17   28:18   30:01   30:54   34:28 = 2:31:58
         Tanketa Chance-Wilson, Ingrid Medwinter, Sharna-Kaye Markland, Tamika
         Murray-Harrison, Kimberly Robinson




---------------------------------------------------------------------------
                   Champion High School Team - Female
---------------------------------------------------------------------------

   1.  IMMACULATE CONCEPTION HIGH                        
            41:35   42:18   45:40   45:53   46:49 = 3:42:15
         Sydonae England, Avalei March, Gabrielle Dixon, Dejanay Powell, Sara
         Anderson




---------------------------------------------------------------------------
                   Champion High School Team - Male
---------------------------------------------------------------------------

   1.  CAMPION COLLEGE KEY CLUB                          
            32:55   33:12   50:31   54:32 1:08:27 = 3:59:37
         Ajani Jones, Alex Cephas, Damani Gordon, Keanu Martin, Xander Gregory




---------------------------------------------------------------------------
                   College Run Coed Teams
---------------------------------------------------------------------------

   1.  CARIBBEAN MARITIME UNIVERSITY                     
            22:08   28:34   35:11   35:21   36:50 = 2:38:04
         Dean Brown, Floyd Hensley, Glenardo Simpson, Corey Ramsay, Tahj
         Rhoomes




---------------------------------------------------------------------------
                 Best Non Corporate Group - Coed
---------------------------------------------------------------------------

   1.  UCT STEPPAS                                       
            16:57   20:59   22:00   37:35   41:23 = 2:18:54
         Garfield Gordon, Curtis Miller, Garfield Simmonds, Deborah Broomfield,
         Sharon Beckford



=============================================================================
               SPECIAL AWARDS
=============================================================================

   Participation Awards for the Largest Team:

     Corporate: Bustamante Hospital for Children
     High School: Immaculate Conception High
     College/University: Caribbean Maritime University


   Best Company T-Shirt:
     1st - Lithographic Printers

     2nd - EduCom Co-Operative Credit Union
     3rd - Restaurants of Jamaica

     Online Popular Vote Winner:
     Chad-Ad Distributors