Golden Valley, MN
2/5/2020











 
 
                      SECTION 5 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                           02/05/20 - 5 Kilometers
 
 Place Bib   Name                    Grade Team                Classic  Skate   Both      Pts State    
 ===== ===== ======================= ===== =================== ======== ======= ========= === ===== 
     1   201 Cooper Lennox              12 Mora                12:24    11:14.8   23:38.8 100   IND 
     2   202 Cj Young                   12 Maple Grove         12:55    11:28.4   24:23.4  99   TEA 
     3   203 Nicholas Kjome             12 Osseo               13:16    11:52.4   25:08.4  98   IND 
     4   204 Myles Brown                10 Maple Grove         13:30    11:55.2   25:25.2  97   TEA 
     5   205 Jack Nightingale           12 Champlin Park       13:38    11:47.2   25:25.2  96   TEA 
     6   207 Mark Scheller              12 Champlin Park       13:46    11:46.7   25:32.7  95   TEA 
     7   210 Connor Preston             12 Champlin Park       13:56    11:52.9   25:48.9  94   TEA 
     8   206 Nicholas Trzynka           11 Osseo               13:40    12:09.5   25:49.5  93   IND 
     9   213 Ben Lewis                   9 Blaine              14:04    11:51.6   25:55.6  92   IND 
    10   209 Parker Koland              10 Maple Grove         13:50    12:06.3   25:56.3  91   TEA 
    11   208 Jadon Purcell              12 Elk River/zimmerman 13:48    12:13.7   26:01.7  90   IND 
    12   211 Josh Thoen                 10 Coon Rapids         14:00    12:07.4   26:07.4  89   IND 
    13   218 Charlie Caven              12 Maple Grove         14:14    12:08.4   26:22.4  88   TEA 
    14   214 Zachary Oldroyd            12 Champlin Park       14:05    12:20.8   26:25.8  87   TEA 
    15   215 Milo Keyes                 10 Spring Lake Park/st 14:07    12:19.0   26:26.0  86       
    16   217 Calvin Fiala               11 Andover             14:09    12:20.2   26:29.2  85       
    17   216 Sam Fjellman               12 Maple Grove         14:07    12:22.5   26:29.5  84   TEA 
    18   221 Tommy Mulford              10 Mora                14:28    12:23.5   26:51.5  83       
    19   219 Nathan Smith               12 Blaine              14:17    12:38.1   26:55.1  82       
    20   226 Vaughn Ruska               11 Osseo               14:47    12:33.2   27:20.2  81       
    21   223 Miles Olofson              12 Elk River/zimmerman 14:42    12:38.7   27:20.7  80       
    22   220 Henry Brooks               11 Spring Lake Park/st 14:26    13:02.5   27:28.5  79       
    23   238 Jared Heida                12 Coon Rapids         15:07    12:25.3   27:32.3  78       
    24   242 Joseph Eisenberg           12 Champlin Park       15:16    12:16.9   27:32.9  77   TEA 
    25   224 Matthew Broderson           9 Maple Grove         14:42    12:51.5   27:33.5  76   TEA 
    26   230 Noah Chrisitiansen         12 Coon Rapids         14:58    12:36.7   27:34.7  75       
    27   233 Josh Reed                  12 Park Center         15:01    12:39.4   27:40.4  74       
    28   235 Micah Hanson               11 Anoka               15:02    12:39.5   27:41.5  73       
    29   236 Keegan Poston              10 Champlin Park       15:04    12:42.8   27:46.8  72   TEA 
    30   222 Eliott Swanson              9 Elk River/zimmerman 14:37    13:11.4   27:48.4  71       
    31   231 Myles Gilyard              12 Coon Rapids         14:59    12:49.4   27:48.4  70       
    32   234 Kirk Carlson               10 Maple Grove         15:01    13:01.7   28:02.7  69   TEA 
    33   232 Trevor Larson              11 Anoka               15:01    13:02.3   28:03.3  68       
    34   225 Lucas Liabraaten           10 Anoka               14:46    13:19.1   28:05.1  67       
    35   239 Collin Lief                10 Spring Lake Park/st 15:08    13:02.3   28:10.3  66       
    36   246 Alex Heidorn               11 Rogers              15:24    12:47.8   28:11.8  65       
    37   212 Blake Weiss                12 Andover             14:01    14:10.9   28:11.9  64       
    38   228 Gavin Kane                 10 Blaine              14:54    13:18.1   28:12.1  63       
    39   229 Hayden O'Connor            11 Rogers              14:58    13:20.4   28:18.4  62       
    40   227 Kyle Ostendorf             11 Champlin Park       14:47    13:39.1   28:26.1  61   TEA 
    41   253 Cole Beattie               11 Park Center         15:33    12:53.7   28:26.7  60       
    42   250 Joel Nathe                 12 Park Center         15:28    12:59.1   28:27.1  59       
    43   248 Owen Erickson              11 Spring Lake Park/st 15:27    13:02.8   28:29.8  58       
    44   245 Ryan Davis                 11 Rogers              15:22    13:09.2   28:31.2  57       
    45   251 Matthew Binsfeld           10 Elk River/zimmerman 15:28    13:03.7   28:31.7  56       
    46   240 Zethan Schultz              9 Mora                15:15    13:20.4   28:35.4  55       
    47   244 Art Duncan                 10 Spring Lake Park/st 15:22    13:14.2   28:36.2  54       
    48   237 Peyton Martinek             9 Coon Rapids         15:06    13:33.6   28:39.6  53       
    49   247 Andy Huber                 10 Rogers              15:26    13:19.5   28:45.5  52       
    50   256 Cameron Horst              11 Blaine              15:43    13:02.9   28:45.9  51       
    51   257 Dane Halverson             11 Mora                15:44    13:09.8   28:53.8  50       
    52   249 Ryan Powley                10 Coon Rapids         15:28    13:26.0   28:54.0  49       
    53   260 Jonathan Christianson      12 Park Center         15:49    13:07.4   28:56.4  48       
    54   241 Alex Reshetar              12 Rogers              15:15    13:43.6   28:58.6  47       
    55   254 Nick Manthei               10 Rogers              15:38    13:21.5   28:59.5  46       
    56   262 Joseph Reshetar            12 Rogers              16:04    13:01.0   29:05.0  45       
    57   252 Isaac Sorvari              11 Blaine              15:32    13:35.6   29:07.6  44       
    58   258 Hunter Honstrom            12 Mora                15:48    13:33.1   29:21.1  43       
    59   243 Logan Meinert              11 Andover             15:17    14:14.6   29:31.6  42       
    60   259 Wilson Rabe                11 Blaine              15:48    13:43.9   29:31.9  41       
    61   261 Tyler Nosko                10 Anoka               15:50    13:47.3   29:37.3  40       
    62   255 Calvin Artman              12 Elk River/zimmerman 15:42    14:14.9   29:56.9  39       
    63   265 Aaron Casey                 9 Coon Rapids         16:22    13:42.1   30:04.1  38       
    64   263 Nick Becker                10 Anoka               16:04    14:04.6   30:08.6  37       
    65   271 Declan Goddard             10 Anoka               16:52    13:31.7   30:23.7  36       
    66   267 Connor Greeler             11 Anoka               16:32    13:52.4   30:24.4  35       
    67   272 Jacob Johnson              11 Mora                16:54    13:41.7   30:35.7  34       
    68   266 Aidan McKeefry             10 Andover             16:23    14:18.5   30:41.5  33       
    69   264 Collin Lay                 10 Spring Lake Park/st 16:13    14:32.7   30:45.7  32       
    70   268 Jeremy Davie               12 Andover             16:41    14:05.3   30:46.3  31       
    71   270 Sawyer Smith                9 Mora                16:48    14:05.5   30:53.5  30       
    72   273 Cohen Janes                11 Spring Lake Park/st 17:09    14:39.1   31:48.1  29       
    73   276 Ben Barnett                11 Blaine              17:24    14:29.5   31:53.5  28       
    74   269 Nate Courchane             11 Park Center         16:45    15:20.6   32:05.6  27       
    75   274 Nick Donner                10 Andover             17:14    14:51.9   32:05.9  26       
    76   275 Colin Vaughn                9 Osseo               17:18    14:53.0   32:11.0  25       
    77   277 Aj Miller                   9 Osseo               17:32    14:49.2   32:21.2  24       
    78   278 Henry Laborde              11 Osseo               17:46    14:43.6   32:29.6  23       
    79   283 Reid Binsfeld               8 Elk River/zimmerman 18:23    14:26.3   32:49.3  22       
    80   280 Gavin Neubauer             10 Elk River/zimmerman 17:53    14:56.8   32:49.8  21       
    81   281 Garrett Nelson             12 Park Center         17:55    14:54.8   32:49.8  20       
    82   279 Drew Paape                  9 Park Center         17:48    15:03.1   32:51.1  19       
    83   282 Gabriel Arends              9 Osseo               18:09    14:54.0   33:03.0  18       
    2/05/2020  2:58PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com